نیوز سیتی!
11 آذر 1402 - 16:38

کدخدایی: پژوهشکده شورای نگهبان تلاش ‌می‌کند مردم را با قانون اساسی آشنا کند

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در همایش بزرگداشت چهل و چهارمین سالروز تصویب قانون اساسی، گفت: یکی از مباحث مغفول مانده در کشور است که مباحث قانون اساسی رواجی در کشور نداشته است. خوشبختانه در پژوهشکده شورای نگهبان در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی شده و برخی از متون حقوق اساسی و قانون اساسی ما به صورت صوتی در اختیار مردم مقدار بگیرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، همایش بزرگداشت چهل و چهارمین سالروز تصویب قانون اساسی عصر امروز (شنبه، ۱۱ آذرماه) به همت پژوهشکده شورای نگهبان و با حضور اساتید و صاحب‌نظران حوزه حقوق برگزار شد.‌

عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان شورای نگهبان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در این مراسم با بیان اینکه «قانون اساسی به عنوان یک سند مهم در کشور ما و به عنوان یک سند مترقی در بین قوانین اساسی کشورهای مختلف مطرح است» اظهار کرد: پژوهشکده شورای نگهبان درصدد است تا در کنار وظایفی که برای این پژوهشکده در نظر گرفته شده است، در بخش ترویج قانون اساسی، حقوق اساسی و حقوق عمومی گامی اساسی بردارد.

وی با اشاره به حوزه‌های مختلف فعالیت پژوهشکده شورای نگهبان گفت: در پژوهشکده بخشی از وظایف ما ارائه بررسی‌های کارشناسی به اعضای شورای نگهبان است. در بخش پژوهشی که دوستان جوان و متخصص در آن فعال هستند نیز در حوزه تبیین مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران و تبیین قانون اساسی و ترویج قانون اساسی در تلاش هستند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با انتقاد از عدم ترویج قانون اساسی در کشور طی سال‌های متعدد تاکید کرد: با وجود اهمیت زیاد قانون اساسی، متاسفانه همه ما در ترویج قانون اساسی تلاش‌های موثری نداشته‌ایم و در این جهت نیز مقصریم؛ در این زمینه تلاش‌هایی شده است اما حق مطلب ادا نشده و ما در حوزه ترویج قانون اساسی، حقوق اساسی و ترویج حقوق عمومی به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم.

کدخدایی با اشاره به برگزاری جلسات شبیه‌سازی فعالیت‌های شورای نگهبان در پژوهشکده شورای نگهبان گفت: امروزه شبیه سازی در غالب کشورها برای ترویج مباحث مربوط به آن موضوع یا مربوط به آن مرجع اهمیت بسزایی دارد و در دانشگاه‌ها این موضوع بصورت حدی پیگیری می‌شود؛ ما نیز در پژوهشکده شورای نگهبان تلاش کردیم این موضوع را پیاده‌سازی کنیم. این موضوع بسیار مهمی بود که با استقبال خوبی مواجه شد.

وی ادامه داد: بخش دیگری از فعالیت‌هایی که مغفول واقع شده بود این بود که مباحث قانون اساسی رواجی در کشور نداشته است و بجز اوایل انقلاب که طرح مباحث مربوط به قانون اساسی خیلی رایج بود کمتر به موضوع ترویح قانون اساسی پرداخته شده است؛ خوشبختانه در پژوهشکده شورای نگهبان در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی شده است و برخی از متون حقوق اساسی و قانون اساسی ما بصورت صوتی در اختیار مردم مقدار بگیرد.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در پایان به برنامه‌های این مجموعه جهت ترویج قانون اساسی برای کودکان و نوجوانان اشاره کرد و گفت:  یکی از مسائلی که در کشورهای دیگر به خوبی از آن استفاده نشده، ترویج مباحث نظام سیاسی و قانون اساس برای کودکان است و ما در این زمینه متاسفانه کار چندانی نکردیم؛ یکی از برنامه‌های پژوهشکده ترویج مباحث در حوزه کودکان و نوجوانان است.

آیت‌الله کعبی: قانون اساسی ما محصول فقه اهل بیت (ع) است

آیت‌الله عباس کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری در  این مراسم با بیان اینکه «قانون اساسی ما محصول فقه اهل بیت است»، اظهار کرد: از آغاز عصر غیبت حضرت ولی عصر (عج) تاکنون تنها جایی که فقه اهل بیت (ع) ساز و کار حقوقی پیدا کرد و در قالب یک سند معتبر حقوقی تبیین شد، در دوران جمهوری اسلامی ایران بوده است. قانون اساسی ما هم به مسأله دین در دوران معاصر و هم نسبت به رای، مشارکت و حضور مردم که در انتخابات تجلی می‌یابد، توجه دارد.

وی همچنین به تمایزات قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با قوانین اساسی برخی کشورهای غربی اشاره کرد و گفت: قانون اساسی ما دارای ویژگی‌هایی است که از جمله آنها می‌توان به تفاوت در زمینه حقوق بشر از دیدگاه اسلام و غرب اشاره کرد؛ رعایت حقوق متقابل دولت و ملت در منظومه حقوق بشر اسلامی بزرگترین فریضه الهی محسوب می‌شود و به عنوان یک امر مقدس شاخصه‌ی دینداری در اسلام رعایت حق‌الله، حق الناس عمومی و حق الناس فردی است؛ بنابراین حقوق بشر با نگاه دینی قداست و ضمانت اجرایی خاصی پیدا می‌کند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد:  رعایت حقوق متقابل دولت و ملت عامل انسجام بخشی، پیشرفت و تحقق عدالت است و سامان بخشی به منظومه حقوق بشر در اسلام منجر به ارزش‌گذاری برای حق و برپا شدن روش‌های دین و و آشکار شدن عدالت می‌شود.

آیت‌الله کعبی با بیان اینکه «یکی از مشکلات حقوق بشر غربی این است که دچار تناقض هستند و ادعاها و عمل‌شان متناقض است»، عنوان کرد: آنچه که امروز در غزه مشاهده می‌کنیم، ناشی از این تناقضات در عرصه حقوقی بشر است. علم بدون ایمان نه تنها تضمین کننده حقوق نمی‌شود بلکه منجر به جنایت نیز می‌شود؛ ایمان منهای علم نیز عقب‌ماندگی را به همراه دارد اما  ارمغان عقلانیت و معنویت، علم و ایمان و عدالت و آزادی، حقوق بشر واقعی است.

وی تاکید کرد: منظومه حقوق بشر و حقوق ملت در اسلام  یک منظومه سه ضلعی متشکل اژ حق الله،  حق‌الناس عمومی و حق‌الناس فردی است که میان آنها ارتباطی منطقی و منظومه‌ای میان آنها برقرار است.

 آیت الله کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنرانی خود با تقدیر از اقدامات انجام شده در پژوهشکده شورای نگهبان، گفت: آیت‌الله هاشمی شاهرودی سنگ بنای کار تحقیقی در شورای نگهبان را گذاشت و من افتخار داشتم که جزو آن گروه بودم. بعدها این کار با عناوین مختلفی ادامه داشت تا اینکه پژوهشکده شورای نگهبان تاسیس و روند تکاملی آن طی شد تا جایی  که این پژوهشکده امروز در زمینه کادرسازی برای انقلاب اسلامی در عرصه حقوقی یکی از مجموعه‌های موفق و کم نظیر است. کارهای پژوهشی، آموزشی و ترویجی این پژوهشکده ستودنی است و پژوهشکده مباحث خوبی را سامان داده است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1591452

مهمترین اخبار ایران و جهان: