نیوز سیتی!
15 مرداد 1401 - 09:18

عقب‌نشینی رنگ قرمز کرونا از مازندران؛پنج شهرستان در وضعیت قرمز باقی ماند

ساری - ایرنا - بر اساس تازه‌ترین ارزیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رنگ قرمز کرونایی مازندران در حال عقب نشینی است و تعداد مناطق قرمز کرونایی استان از هشت به پنج شهرستان کاهش یافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رنگ قرمز کرونایی  که در موج هفتم کرونا در تاریخ ۲۴ تیرماه با تغییر رنگ رامسر وارد مازندران  شده بود و در طی یک هفته به هشت شهرستان دیگر استان  سرایت کرد و حدود نیمی از مازندران را در وضعیت بسیار پرخطر کرونا قرار داد.

در حال حاضر پس از گذشت حدود ۲ هفته تب کرونا در مازندران اندکی فروکش کرده است و تعداد شهرستانهای قرمز در مازندران از هشت به پنج  شهرستان کاهش یافت.

بر اساس آخرین اطلاع رسانی رنگ بندی کرونایی مناطق مختلف کشور از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی  هم اکنون شهرستان های گلوگاه، نکا، قایمشهر، سوادکوه و آمل در وضعیت قرمز کرونایی باقی ماندند.

طبق این گزارش شهرستان های بهشهر، ساری، جویبار که پیشتر در وضعیت بسیار پرخطر کرونایی قرار داشتنند از محدوده قرمز خارج و وارد وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفتند.

اما برخلاف بهبود شرایط کرونایی در شرق مازندران و کاهش سیطره رنگ قرمز ، وضعیت کرونایی در چهار شهرستان  در منطقه غرب استان طی یک هفته گذشته خطرناک تر شد و بر اساس ارزیابی وزرات بهداشت شهرستان های نوشهر، چالوس، کلاردشت و رامسر از رنگ زرد به نارنجی تغییر وضعیت دادند.

هم اکنون رنگ کرونایی ۱۳شهرستان  شامل بهشهر، ساری، جویبار، سیمرغ، سوادکوه شمالی، بابلسر، محمودآباد، فریدونکنار،  نوشهر، چالوس، کلاردشت، تنکابن و رامسر نارنجی به معنای نسبتا پرخطر اعلام شده است.

طبق آخرین  ارزیابی وزارت بهداشت از وضعیت کرونایی مازندران در حال حاضر تنها چهار شهرستان میاندرود، بابل، نور و عباس آباد در وضعیت زرد کرونایی  قرار دارند و  رنگ آبی که از ابتدای مرداد ماه از نقشه کرونایی مازندران خارج شده بود،همچنان به استان بازگشت نکرده است.

وضعیت قرمز یا خیلی پرخطر به شرایطی اطلاق می‌شود که در یک شهر از هر صد هزار نفر، دست‌کم ۱۰ نفر روزانه به علت ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شوند.رنگ نارنجی به معنای وضعیت کرونایی پرخطر است و آمار روزانه بستری در این مناطق بیشتر از ۶ نفر از میان یکصد هزار نفر جمعیت می باشد.وضعیت زرد به معنای نسبتا پرخطر کرونایی محسوب می شود. مناطقی که با این رنگ مشخص می شوند به این معناست که در آنجا بستری روزانه کرونایی در بیمارستان ها بین چهار تا ۶ نفر از میان هر یکصد هزار نفر جمعیت است.

رنگ آبی در فرهنگ ستاد مقابله با کرونا به معنی عادی است. این رنگ به مناطقی داده می شود که آمار بیماران کرونایی بستری روزانه در آنجا ۲ نفر به ازای هر یکصد هزار نفر جمعیت باشد.

کاهش ۱۲ درصدی بیماران بستری کرونایی

کاهش ۱۲ درصدی بیماران بستری کروناییروند  خروج از وضعیت قرمز در حالی است که طبق آمار های اعلام شده توسط علوم پزشکی مازندران و بابل طی یک هفته اخیر شیوع کرونا در استان کمی فروکش کرده است و در حال حاضر تعداد بیماران بستری در بیمارستان های مارندران نیز به عدد ۳۹۲ رسیده است که کاهش حدود ۱۲ درصدی را نسبت به هفته گذشته نشان می دهد.

اما با این وجود تعداد فوتی های ناشی از کرونا در استان همچنان بالا است و طی یک هفته اخیر ۲۲ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را در استان از دست دادند .مرگ‌ پنج بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های مازندران در تاریخ ۱۰ مرداد ماه ، بیشترین تعداد روزانه مرگ ناشی از کرونا در این استان طی ۱۳۸ روز گذشته را ثبت کرد، این در حالی است که  در طی ۴۶ روز از تاریخ ۱۱ خردادماه تا ۲۶ تیرماه هیچ مرگ کرونایی در مازندران ثبت نشده بود.

نکته نگران کننده دیگر در مازندران افزایش بیماران بدحال مازندرانی است که در هفته گذشته پس از مدت ها مجددا شمار بیماران کرونایی بستری در بخش های ویژه مزاکز درمانی استان سه رقمی شد و در حال حاضر نیز ۱۰۶ بیمار بدحال در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند.

تعداد بستری جدید بیماران روزانه مازندران نیز در طول یک هفته گذشته در روز شنبه از ۱۳۱ نفر شروع شد و در روز دوشنبه باثبت ۲۰۰ بیمار به اوج خود رسید ولی پس از آن مجددا تعداد بیماران بستری جدید روند کاهشی به خود گرفت در شبانه روز گذشته نیز ۱۱۰ بیما جدید کرونایی در استان شناسایی و بستری شدند.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 539199

دیگران می خوانند:

مهمترین اخبار ایران و جهان:

پر بیننده ترین: