نیوز سیتی!
03 شهریور 1401 - 08:00

تحقق دیپلماسی اقتصادی در دولت/ می‌توانیم تحریم‌ها را خنثی کنیم

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: دولت سیزدهم دنبال توازن در عرصه بین‌المللی بوده و دیپلماسی اقتصادی در حال تحقق است.

زهره الهیان در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره عملکرد دولت سیزدهم، اظهار داشت: دولت رئیسی با شعار «دولت مردمی و ایران قوی» به صحنه آمد و در طول یک سال گذشته مردمی بودن دولت رئیسی برای همه مردم ثابت شده است. رئیس جمهور در یک سال گذشته به ۳۱ استان سفر کرد و از نزدیک، بدون واسطه و بی پرده صحبت‌های مردم و مشکلات آنان را شنید و دستورات لازم را برای رفع مشکلات آنان داد.

خبرنگار مهروی تاکید کرد: این یک مزیت نسبت به دولت قبل است که از پشت میزها و با ویدئوکنفرانس با مردم ارتباط برقرار می‌کردند. حضور میدانی رئیس جمهور و وزرا در همه نقاط کشور باعث می‌شود برآورد دقیق‌تری از مشکلات و مسائل آنان داشته باشند و بتوانند تصمیمات درست‌تری را برای رفع مشکلات آنان اتخاذ کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در طول یک سال گذشته اقدامات اساسی و مهمی از سوی دولت انجام شده است که نتایج آن را در میان مدت و دراز مدت خواهیم دید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت سیزدهم معیشت مردم را به برجام و مذاکرات گره نزد و اقدامات اساسی در عرصه اقتصادی انجام داد. پرداخت بدهی‌های دولت به بانک مرکزی و مثبت شدن تراز تجاری برای اولین بار در طول سال‌های گذشته، اقدامات مثبتی است که کمک می‌کند وضعیت اقتصادی کشور هر چه زودتر ساماندهی شود.

وی با بیان اینکه در حوزه سیاست خارجی دولت سیزدهم دنبال یک توازن در عرصه ارتباطات بین‌المللی بوده و شعار دیپلماسی اقتصادی در حال عملیاتی شدن است، تصریح کرد: دولت در تقویت ارتباط و استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه، آمریکای لاتین و کشورهای مهمی مانند چین و روسیه برنامه‌های درازمدتی دارد و تفاهم نامه‌هایی هم در این راستا منعقد شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این در حالی است که متأسفانه در دولت قبل صرفاً نگاه دولتمردان به کشورهای اروپایی بود، اما در حال حاضر به صورت متوازن، استفاده از ظرفیت همه قاره‌ها و کشورها در دستورکار دولت است که رویکرد بسیار مثبتی است و باعث می‌شود ما بتوانیم به راحتی تحریم‌ها را دور بزنیم و خنثی کنیم.

الهیان درباره اولویت‌های دولت در سال دوم، گفت: بنده اخیراً یک بسته اقتصادی به رئیس جمهور پیشنهاد دادم مبنی بر اینکه دولت در چه عرصه‌هایی باید ورود کند و لازم است چه تحولاتی داشته باشد.

وی ادامه داد: یکی از این موارد آن است که ما در بانکداری کشور نابسامانی داریم که البته طرح بانکداری اسلامی در مجلس در حال بحث و بررسی است و در رفع این مشکل اثر دارد. وضعیتی که بانک‌های خصوصی و تعدد آن‌ها برای ما ایجاد کرده است، باید رفع شود چرا که این شرایط منجر به ایجاد تورم و کوچک شدن سفره مردم شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ساماندهی مالیات هم کاری بسیار مهم است که باید انجام شود، گفت: سامانه جامع مالیاتی باید هر چه سریع‌تر در کشور راه اندازی و کارآمد شود.

الهیان بیان کرد: همچنین استفاده از سامانه‌های کالا و انرژی ضرورت دارد و برای پیشگیری از قاچاق و جلوگیری از سوءاستفاده‌ها و دلالی‌ها، باید سامانه کالا و انرژی هر چه سریع‌تر راه‌اندازی شود و از مبدا تا مقصد قابل رهگیری باشد. این اقدام باعث می‌شود دست منفعت‌طلبان کوتاه شود، فساد کاهش یابد و باعث شفافیت خواهد شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 652503

دیگران می خوانند:

مهمترین اخبار ایران و جهان:

پر بیننده ترین: