نیوز سیتی!
11 آذر 1402 - 17:02

راهکارهای پلیس راهور برای کاهش آلودگی هوای اصفهان

رئیس پلیس راهور اصفهان گفت: کاهش آلودگی هوا نیازمند یک حرکت همگانی است که مشارکت هماهنگ مردم و دست‌اندرکاران را به طور مستمر می‌طلبد.

علی اصغر زارع، رئیس پلیس راهور اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به آلودگی هوای استان اظهار داشت: کاهش آلودگی هوا نیازمند یک حرکت همگانی است که مشارکت هماهنگ مردم و دست‌اندرکاران را به طور مستمر می‌طلبد.

وی بیان کرد: محدودیت استفاده از تردد اتومبیل‌های شخصی در خیابان‌ها و توسعه وسیله نقلیه عمومی، عدم تمرکز کارهای اداری در یک شهر، افزایش سرانه فضای سبز، انتقال صنایع و کارخانجات و کارگاه‌های آینده هوا به خارج شهر، گسترش فرهنگ استفاده از مترو و تبدیل سوخت بنزین به گاز طبیعی از راهکارهای کاهش آلودگی هوا است.

زارع با تأکید بر به حداقل رساندن تولید زباله، ایجاد آب نما و فواره برای جذب گرد و غبار، گفت: ارزیابی محیط زیستی تمامی طرح‌های عمرانی و توسعه شهری، نصب فیلترهای مخصوص برای جلوگیری از انتشار دود و گرد و غبار در کارخانه‌ها، ایجاد کمربند سبز در اطراف شهرها، معاینه فنی اتومبیل‌ها هر سه ماه یک بار و تعویض اتومبیل‌های فرسوده با اتومبیل ‌های جدید از عوامل مهم کاهش آلودگی هوا به شمار می‌آیند.

رئیس پلیس راهور اصفهان ادامه داد: برابر نظر کارشناسان پلیس راهور پرهیز از گاز دادن اتومبیل هنگام خاموش کردن آن، تنظیم باد لاستیک‌های اتومبیل به طور استاندارد که موجب کاهش مصرف سوخت می‌شود، خاموش کردن وسیله نقلیه عمومی در توقفگاه‌های عمومی نیز از مواردی است که در کاهش آلودگی هوا تاثیر بسزایی دارند.

وی تصریح کرد: به رانندگان توصیه می‌کنیم برای کمک به کاهش آلودگی هوا برای گرم کردن خودرو چند کیلومتر اول را به آهستگی و در دنده پایین رانندگی کنند.

زارع بیان کرد: رانندگان باید توجه داشته باشند که باز کردن ترموستات خودرو موجب افزایش مصرف سوخت و آلودگی هوا می‌شود، همچنین سرعت بیشتر، مصرف سوخت را نیز بیشتر می‌کند.

رئیس پلیس راهور اصفهان با بیان اینکه سرعت زیاد و ترمز ناگهانی، مصرف سوخت را تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهد، عنوان کرد: رانندگان باید قبل از حرکت برای سفرهای درون شهری کارهای خود را مشخص و ردیف کنند، انتخاب مسیرهای کوتاه و کم ترافیک موجب صرفه‌جویی در وقت، هزینه و کاهش ترافیک و آلودگی هوا می‌شود.

پایان پیام/۶۳۱۰۱/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1591485

مهمترین اخبار ایران و جهان: