نیوز سیتی!
04 بهمن 1401 - 20:48

امیرعبداللهیان خواستار گسترش مناسبات اقتصادی میان ایران و ازبکستان شد

وزیر امور خارجه کشورمان امروز در دیدار با رئیس جمهور ازبکستان با رویکردی آینده نگرانه به محورهای اصلی روابط دو کشور خواستار گسترش مناسبات بازرگانی و اقتصادی میان دو کشور شد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز (سه شنبه) با شوکت میرضیایف رییس جمهور ازبکستان در محل دفتر ریاست جمهوری این کشور دیدار و درباره آینده روابط دوجانبه، موضوعات منطقه ای و بین المللی مذاکره و تبادل نظر کرد.

وزیر  امور خارجه کشورمان در این دیدار با رویکردی آینده نگرانه به محورهای اصلی روابط دو کشور از جمله سفر آتی رییس جمهور ازبکستان به تهران، سفر رییس مجلس قانون گذاری ازبکستان به کشورمان در بهار سال آینده، برگزاری دومین کمیسیون مشترک همکاری‌های امنیتی در تهران و برگزاری پانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ازبکستان اشاره نمود و خواستار گسترش مناسبات بازرگانی و اقتصادی میان دو کشور شد.

وی امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی را برای گسترش روابط لازم دانست و همچنین اجرایی نمودن اسناد هجده گانه امضا شده در جریان سفر رییس جمهور محترم کشورمان به سمرقند برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو سازمان سازمان شانگهای را مورد تاکید قرار داد.

رییس جمهور ازبکستان ضمن ابلاغ سلام به مقام معظم رهبری و رییس جمهور کشورمان، از دعوت رسمی برای سفر به جمهوری اسلامی ایران استقبال نمود و روابط دو کشور درحوزه های مختلف را رو به پیشرفت و گسترش دانست. وی تشکیل کمیته ی مشترک وزارت خانه های امور خارجه برای آماده سازی نقشه راه همکاری های اقتصادی میان دو کشور را درخواست نمودند.

رییس جمهور ازبکستان همچنین پیشرفت های کشورمان در حوزه های علمی و صنعتی را علیرغم تمامی تحریم ها و موانع تحسین نموده و کسب تجربیات ارزنده کشورمان را در حوزه های فناوری و صنعتی و شرکت های دانش بنیان برای ازبکستان مفید ارزیابی و بر اجرایی نمودن اسناد امضا شده در اجلاس سمرقند تاکید نمود. وی چشم انداز روابط میان دو کشور را روشن و امید بخش خواند.

میرضیایف رییس جمهور ازبکستان، موضوع افغانستان را دغدغه و درد مشترک کشورهای همسایه های این کشور دانست و اعلام نمود به زودی نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تاشکند برای بررسی و تبادل نظر در مورد وضعیت این کشور تشکیل خواهد شد.

انتهای پیام/

 
منبع: تسنیم
شناسه خبر: 996085

مهمترین اخبار ایران و جهان: