نیوز سیتی!
05 شهریور 1401 - 12:49

۲۰۰ هزار اصفهانی در راهپیمایی اربعین/ ۱۴۸ موکب برپا می شود

اصفهان – بیش از ۲۰۰ هزار نفر از استان اصفهان در راهپیمایی اربعین با دیگر عاشقان اباعبدالله همراه می شوند و ۱۴۸ موکب از این استان میزبان زائران خواهد بود.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها، مریم یاوری: ماه محرم که می‌شود دل‌ها همه برای ثارالله می‌تپد، دیگرفرقی نمی‌کند چه شغلی داری، چه میزان درآمد داری، تحصیلاتت چقدر است و یا متمولی و یا فقیر، در این ماه همه خادم الحسین (ع) می‌شوند.کوچه و خیابان‌ها همه رنگ و روی عزاداری برای شهادت سید الشهدا به خود می‌گیرد و دل‌ها همه سوی کربلا پر می‌کشد، اما هر چه از اول محرم دور می‌شویم و به ایام اربعین نزدیک‌تر دل‌ها همه نا خودآگاه هوای کربلایی شدن دارند، در گعده‌های دوستانه و جمع‌های خانوادگی پیاده روی اربعین نُقل محافل است. همه قصد سفر عشق دارند و کوله پشتی‌های آرزوهایشان را در حضور در کربلا آن هم برای روز اربعین خلاصه می‌کنند.

خبرگزاری مهردیگرفرقیع)نادر اصفهان نیز این حال و هوا وجود دارد، شاید کمی پررنگ‌تر از دیگر شهرها، بسیاری از مردمانش نذرهای زیادی برای رسیدن به کربلا می‌کنند، هستند خانواده‌های کارگر و کارمندی که مرخصی‌های کل سال را نمی‌روند تا بتوانند در راهپیمایی اربعین مرخصی بگیرند و با خیال راحت در سفر به سرزمین عشق گام بردارند.

نیت ۴۰ ساله برای پیاده روی اربعین

نیت ۴۰ ساله برای پیاده روی اربعیننیت ۴۰ ساله برای پیاده روی اربعینعلیرضا کارمند یکی از ادارات نیمه دولتی اصفهان است، او که نیت کرده تا ۴۰ سال با پای پیاده راهی راهپیمایی اربعین شود، به خبرنگار مهر می‌گوید: سلامتی تنها فرزندم را مدیون سفر اربعین هستم، نیت دارم اگر عمری باقی باشد هر سال به این سفر آن هم با پای پیاده بروم.

خبرنگار مهراو ادامه می‌دهد: راهپیمایی اربعین خستگی ندارد همه با شور خاصی مسیر را طی می‌کنند چرا که اعتقاد دارند در کربلا میزبانان مهربانی منتظرشان هستند.

در این ایام مسئولان نیز تمام توان خود را به کار می‌گیرند تا در مسیر راهپیمایی اربعین خدمتگذار خوبی برای زائران باشند، از این رو از همه شهرهای دور و نزدیک ایران موکب‌های پذیرایی از زائران در داخل کشور و عراق برپا می‌شوند تا زائران ساعتی را در آن‌ها به استراحت پرداخته و برای ادامه راه نفسی تازه کنند.

برپایی ۱۴۸ موکب متنوع برای خدمت‌رسانی به زائران

برپایی ۱۴۸ موکب متنوع برای خدمت‌رسانی به زائرانبرپایی ۱۴۸ موکب متنوع برای خدمت‌رسانی به زائرانبه گفته محمدرضا جان نثاری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان‌، مردم و ادارات این استان در راهپیمایی بزرگ اربعین امسال بیش از ۱۴۸ موکب را برای خدمت رسانی به زائران تدارک دیده‌اند.

او در این زمینه به خبرنگار مهر می‌گوید: سعی ما بر این بوده که در این موکب‌ها تنوع خدمات را داشته باشیم، سال‌های گذشته به همین صورت بوده، برخی در حوزه پذیرایی در قالب غذای گرم، برخی غذای سرد، پخت نان، نوشیدنی، میوه و سبزیجات، از سویی شستشو و اتو کشیدن لباس زائران و همچنین تأمین رختخواب برای آنها نیز خدماتی بوده که در موکب‌های اصفهانی‌ها ارائه می‌شده است.

خبرنگار مهرتشکیل ۱۷ کمیته برای تسهیل خدمات به زائران کربلا

تشکیل ۱۷ کمیته برای تسهیل خدمات به زائران کربلاتشکیل ۱۷ کمیته برای تسهیل خدمات به زائران کربلامعاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان همچنین به تشکیل ۱۷ کمیته در حوزه‌های مختلف حمل و نقل، تدارکات، اطلاع رسانی، گمرک، بهداشت، انتظامی، فرهنگی و … برای مدیریت بهتر سفر زائران اربعین از اصفهان اشاره می‌کند و می‌افزاید: وظیفه مسئولان برگزاری همایش بین‌المللی اربعین، تسهیل برپایی این مراسم مردمی و تأمین نیاز شرکت کنندگان در این آئین است.

او تاکید می‌کند: همچنین برنامه‌ریزی‌ها در استان اصفهان برای اعزام به گونه‌ای صورت گرفته که کمترین هزینه برای این سفر را داشته باشند و از این رو از امکانات همه ادارات برای این امر بهره خواهیم برد.

جان نثاری همچنین از موکب‌داران خواست تا ۴۸ ساعت بعد از اربعین حسینی، موکب‌های خود را برپا نگاه دارند تا موج برگشت زائران به کشور، قابل مدیریت باشد و به مردم و مرزها در این زمینه فشار وارد نشود.

جان نثاری همچنین از موکب‌داران خواست تا۴۸ساعت بعد از اربعین حسینی، موکب‌های خود را برپا نگاه دارند تا موج برگشت زائران به کشور، قابل مدیریت باشد و به مردم و مرزها در این زمینه فشار وارد نشود.تاکنون ۱۶۷ هزار نفر برای راهپیمایی اربعین ثبت‌نام کرده‌اند

تاکنون ۱۶۷ هزار نفر برای راهپیمایی اربعین ثبت‌نام کرده‌اندتاکنون ۱۶۷ هزار نفر برای راهپیمایی اربعین ثبت‌نام کرده‌انداما به گفته مدیرکل حج و زیارت استان اصفهان تاکنون ۱۶۷ هزار نفر اصفهانی برای همرکابی با دیگر مردمان جهان برای رسیدن به سرزمین عشق ثبت‌نام کرده‌اند. علیرضا صادقی در این زمینه به خبرنگار مهر می‌گوید: پیش بینی ما برای ثبت‌نام زائران کربلا برای اربعین حسینی بیش از ۲۰۰ هزار نفر است که باید توجه داشت از بین ثبت‌نام کنندگان استان اصفهان ۸۸ هزار نفر از شهر اصفهان بوده‌اند.

همرکابیاو ادامه می‌دهد: همه این افراد در سامانه «سماح» ثبت‌نام کرده‌اند و تاکنون ثبت‌نام حدود ۵۵ هزار نفر از آنها قطعی شده است.

سماحتزریق واکسن کرونا ضروری است

تزریق واکسن کرونا ضروری استتزریق واکسن کرونا ضروری استکرونامدیرکل حج و زیارت استان اصفهان با بیان اینکه متقاضیان برای سفر به کربلا در ایام اربعین حسینی می‌توانند تا دو روز مانده به اربعین در سامانه «سماح» ثبت‌نام کنند، اضافه می‌کند: بر اساس مقررات، افرادی می‌توانند عازم سفر اربعین شوند که دارای کارت واکسیناسیون معتبر بوده و حداقل ۲ دُز واکسن و در صورت گذشت ۶ ماه از دز دوم، دز یادآور را نیز تزریق کرده باشند.

سماحاو با اشاره به اینکه زائران هنگام ثبت‌نام در سامانه «سماح» طریقه سفر خود را انتخاب می‌کنند، می‌افزاید: در استان اصفهان سفر از مرز مهران بیشترین متقاضی را داشته که جمعیت ۱۱۵ هزار نفری را شامل می‌شود.

سماحصادقی ادامه می‌دهد: پس از مرز «مهران»، مرزهای «شلمچه»، «چذابه» و مرز هوایی بیشترین متقاضی‌ها را از استان اصفهان داشته است.

«چذابهحضور ناظران بهداشتی مرکز بهداشت اصفهان در ۵۰ موکب در عراق

حضور ناظران بهداشتی مرکز بهداشت اصفهان در ۵۰ موکب در عراقحضور ناظران بهداشتی مرکز بهداشت اصفهان در ۵۰ موکب در عراقحمید گله‌داری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز با بیان اینکه در حال حاضر در همه مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت استان ۲ نوع واکسن «سینوفارم» و «پاستوکووک» به راحتی در دسترس زائران است، به خبرنگار مهر می‌گوید: کشور عراق هر دو واکسن را تائید کرده است و ضروری است با توجه به اینکه برخی افراد واکنش‌هایی را نسبت به واکسن نشان می‌دهند هر چه زودتر نسبت به انجام واکسیناسیون اقدام کنند.

سینوفارمپاستوکووکتائیداو ادامه می‌دهد: یکی از مسائل مهم در پیشگیری از ابتلاء به کرونا در سفر اربعین دریافت دُز یادآور واکسن کرونا است، همچنین زائران باید نسبت به عدم ابتلاء به بیماری وبا نیز توجه داشته باشند و از خوراکی‌های غیر بهداشتی در مسیر پیاده روی تا جایی که ممکن است استفاده نکنند.

کرونامعاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین به حضور مأموران مرکز بهداشت استان اصفهان در ۵۰ موکب پرجمعیت استان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: نظارت بر فعالیت‌های بهداشتی در اولویت برنامه‌های این ناظران است.

او همچنین به فراهم شدن امکان انتقال داروی درخواستی از سوی موکب داران به کشور عراق با همکاری هلال احمر اشاره می‌کند و می‌افزاید: زائران باید نسبت به این ظرفیت توجه داشته باشند و در صورت نیاز از آن استفاده کنند.

زائران بلیط اتوبوس را از مراجع قانونی خریداری کنند

زائران بلیط اتوبوس را از مراجع قانونی خریداری کنندزائران بلیط اتوبوس را از مراجع قانونی خریداری کنندهمچنین محمدعلی صلواتی، معاون حمل و نقل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان نیز در زمینه ارائه خدمات حوزه حمل و نقل به زائران کربلا در اربعین حسینی نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: از ۶ ماه گذشته تاکنون در این زمینه جلساتی را تشکیل داده و عملکرد سال‌های گذشته را نیز آسیب شناسی کرده‌ایم.

او با بیان اینکه شیوع کرونا طی سه سال اخیر منجر به خارج شدن حدود ۴۰ درصد از ناوگان مسافربری از جاده‌ها و همکاری آنها با صنایع شد، ادامه می‌دهد: از این رو با کاهش تعداد ناوگان رو به رو هستیم.

معاون حمل و نقل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان با بیان اینکه برای بکارگیری حداکثری ناوگان اتوبوسرانی اصفهان برای خدمت رسانی به زائران اربعین همه کارخانجات دارای ناوگان حمل مسافر را الزام به بکارگیری این ناوگان برای جابجایی زائران کرده‌ایم، می‌افزاید: ظرف چند روز آینده نرخ مسافربری از سوی سازمان راهداری اعلام خواهد شد و سرویس‌ها نیز برای خرید بلیط باز خواهد شد.

او ادامه داد: فروش بلیط از طریق دفاتر شرکت‌های مسافربری و مراکز قانونی خرید و فروش بلیط امکان پذیر است.

صلواتی تاکید می‌کند: زائران از خرید بلیط از اماکن و اشخاص غیرمجاز خودداری کنند چرا که ممکن است با مشکلات زیادی رو به رو شوند.

پیش بینی ۵ هزار اتوبوس برای جابجایی زائران اربعین

پیش بینی ۵ هزار اتوبوس برای جابجایی زائران اربعینپیش بینی ۵ هزار اتوبوس برای جابجایی زائران اربعیناو در خصوص پیش بینی اعزام ناوگان برای جابجایی زائران کربلا در اربعین حسینی نیز ابراز می‌کند: آخرین اعزام ما در سال ۹۸ برای حدود ۱۵۰ هزار زائر اربعین و به کارگیری پنج هزار ناوگان بود که انشاالله امسال نیز به همین میزان بکارگیری ناوگان را خواهیم داشت.

کارگیریمعاون حمل و نقل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان با اشاره به اینکه آشکار سازی نقاط خطر برای مسافربان شخصی و عمومی نیز از دیگر وظایف راهداری برای زائران کربلا است، ادامه می‌دهد: برای همه زائران کربلا آرزوی سفری آرام و بی خطر را داریم.

مسافرباناو اضافه می‌کند: باید توجه داشت که کشور عراق ورود هر گونه خودروی شخصی و ناوگان مسافربری عمومی را ممنوع کرده است و ما تنها تا مرز امکان خدمات رسانی را داریم.

به تعبیری باید بگوئیم اربعین یعنی یگانگی با کربلا، همه هم رکاب با پای دل به زیارت می‌روند و در سراسر مسیر مشق عشق می‌کنند باشد که روزی همه ما با طلایه داری صاحب الزمان (عج) راهی سرزمین عشق شویم.

بگوئیمالزمانعج

منبع: مهر
شناسه خبر: 665743

دیگران می خوانند:

مهمترین اخبار ایران و جهان:

پر بیننده ترین: