نیوز سیتی!
16 مرداد 1401 - 18:54

روایت دلدادگان بی صدای حسینی/ سکوت پر هیاهوی ناشنوایان عزادار

امروز صحن و سرای حرم مطهر رضوی مهمان عزادارانی بود که رسم و راهشان برای عرض تسلیت به حضرت ثامن الحجج (ع) با دیگران متفاوت است و اگر چه به ظاهر در سکوت برگزار می شود اما دنیای سکوت آنها هیاهوی دیگری دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، نام امام حسین (ع) که باشد همه می آیند. در مراسم عزاداری سیدالشهدا پیر و جوان، زن و مرد، فقیر و غنی ، مدیر و کارگر و ... معنی ندارد. امروز همه برای شرکت در مراسم عزاداری مولا آمده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد،صحن قدس حرم مطهر رضوی امروز حال و هوای دیگری دارد  چرا که مهمان 400 نفر از ناشنوایان در قالب هیات علمدار کربلا است، دلدادگان بی صدای حسینی که با دلهایشان در این مهمانی شرکت کرده اند. هیاتی که عزادارانش بی صدا در تلاطم نواها مشغول عزاداری هستند.

اگر چه ناشنوا هستند و صدا برایشان معنی ندارد اما تلاش خالصانه آنها در تعظیم شعائر دینی و رساندن صدایشان به عرش ستودنی است. آنها که دلهایشان همانند یاران سیدالشهدا در روز عاشورا حسینی است و آمده اند تا با نوای دل به مولایشان عرض ارادت کنند.

مداح با زبان اشاره نوحه ها را به نمایش می گذارد و عزاداران با چشم دل نوحه ها را متوجه می شوند و همراه با او سینه زنان زمزمه می کنند. اگر چه به ظاهر ناشنوا هستند و صدایشان کوتاه اما با زبان اشاره همخوانی می کنند و اشاره دست هایشان روایتگر غم ها و مصائب اهل بیت (ع) است.

باد شروع به وزیدن می کند و همزمان با نوحه سرایی و سینه زنی پرچم های حسینی را در صحن و سرای امام رضا(ع) به حرکت در می آورد. همه چیز در سکوتی غم بار ادامه می یابد.

با شروع روضه خوانی، دست هایشان را به سمت آسمان بلند می کنند. فضا پر شده از اشاره های دست هایی که حکم زبان را دارند و روایتگر ماتم اند. قطرات اشک بر گونه های عزاداران جاری می شود حالا نویت چشم هاست که ببینند و بشنوند و در عزای سیدالشهدا بگریند.

انتهای پیام 70085

منبع: فارس
شناسه خبر: 546703

دیگران می خوانند:

مهمترین اخبار ایران و جهان:

پر بیننده ترین: