نیوز سیتی!
15 مرداد 1401 - 09:38

۹ شهرستان گلستان در وضعیت قرمز رنگ کرونایی قرار دارند/ تاکید بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در تاسوعا و عاشورای حسینی

گرگان - ایرنا - سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی گلستان گفت: براساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده از سوی ستاد ملی کرونا براساس شاخص‌های آماری و جمعیت از ۱۴ شهرستان این استان، ۹ شهرستان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

دکتر سعید گل‌فیروزی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: شهرستان‌های کردکوی، بندرگز، بندرترکمن و گمیشان در غرب، آق‌قلا در شمال و علی‌آبادکتول به همراه آزادشهر، مینودشت و کلاله همگی در شرق این استان در وضعیت قرمز کرونایی هستند.

وی بیان کرد: همچنین سه شهرستان گرگان، گنبدکاووس و مراوه‌تپه براساس همان شاخص‌های اعلام شده در وضعیت نارنجی و ۲ شهرستان رامیان و گالیکش نیز در وضعیت زرد رنگ کرونایی قرار گرفتند.

وی با یادآوری این که در این رنگ‌بندی اعلام شده هیچ شهرستانی در این استان در وضعیت آبی قرار ندارد، خاطرنشان کرد: این رنگ‌بندی در مقایسه با رنگ‌بندی اعلام شده هفته قبل تغییراتی جزیی داشته، بطوری که شهرستان گرگان به عنوان مرکز استان از وضعیت قرمز به وضعیت نارنجی تغییر رنگ داده و وضعیت کاهشی اندکی داشته و شهرستان گالیکش هم از وضعیت قرمز به وضعیت زرد رنگ تغییر کرده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گلستان یادآور شد: همچنین شهرستان آزادشهر که هفته گذشته در وضعیت نارنجی قرار داشت با افزایش میزان بستری و مبتلا به وضعیت قرمز تبدیل شده و مابقی شهرستان‌ها هیچ تغییری نکردند.

گل‌فیروزی اضافه کرد: همچنین براساس آخرین آمار اعلام شده از مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان تا روز جمعه (دیروز)، تعداد ۳۶۷ تخت از مجموع حدود ۲ هزار و ۳۰۰ تخت بیمارستانی، در اختیار افرادی است که به علت ابتلا به کرونا بستری هستد و این تعداد هفته گذشته ۳۱۷ نفر بود که آمار روند افزایشی را نشان می‌دهد.

وی افزود: همچنین از کل بستری‌های موجود در روز گذشته، ۵۵ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند که حال ۲۶ نفر از آنان وخیم گزارش شده که با وصل شدن به دستگاه ونتیلاتور ادامه حیات می‌دهند و این آمار هفته قبل در همین روز به ترتیب ۳۶ و ۲۳ نفر بود.

وی تصریح کرد: براساس آمارهای موجود از روز شنبه گذشته تا چهارشنبه روند بستری‌های مبتلا به کرونا افزایشی بوده بطوری که از ۳۱۳ نفر به ۳۸۹ نفر رسیدیم، اما از روز چهارشنبه تا جمعه سیر نزولی آرامی به لحاظ تعداد بستری داشتیم که از ۳۸۹ نفر به ۳۶۷ نفر کاهش یافته است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی گلستان گفت: با توجه به برگزاری ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش در حسینیه‌ها، تکایا، مساجد؛ امامزادگان و بقاع متبرکه که بعد از ۲ سال محدودیت‌های کرونایی، امسال در حال برگزاری است، از متولیان هیات‌های عزاداری و مردم تقاضامندیم، با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و انجام درست آنها، سعی در کنترل سلامت خود و سایر مردم و شرکت کنندگان در این مراسم‌ها را داشته باشند.

گل‌فیروزی ادامه داد: همچنی با توجه به فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی و برگزاری مراسم‌های مختلف دیرینه و سنتی در شهرها و روستاهای مختلف استان که شاهد تجمعات مختلف هستیم از عموم مردم تقاضا داریم زدن ماسک در مراسم‌ها را فراموش نکنند و همچنین در این شب‌ها و این ایام ضمن دعای سلامتی برای خود و بیماران بستری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، دعا کنند تا این ویروس برای همیشه از اقصی نقاط دنیا از بین برود تا دیگر شاهد به وجود آمدن سویه‌های جدید آن نباشیم.

وی همچنین با اشاره به مراجعه کم مردم برای تزریق نوبت‌های سوم و چهارم واکسن‌های کرونا، تاکید کرد: بدون شک یکی از بهترین و موثرترین روش‌های جلوگیری از ابتلا به ویروس  منحوس کرونا، تزریق دُزهای مختلف واکسن است و انتظار داریم تا افرادی که حداقل ۶ ماه از نوبت تزریق واکسن آنها در دُزهای مختلف گذشته، برای تزریق در نوبت‌های جدید به مراکز در نظر گرفته مراجعه کنند.

استان گلستان با حدود ۲ میلیون نفر جمعیت در شهرستان‌های ۱۴گانه، در شمال کشور قرار داد و حدود ۱۴ هزار نفر از مردم این استان در بخش‌های مختلف دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی مشغول خدمت به سایر مردم ساکن در گلستان ایران زمین هستند.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 539332

دیگران می خوانند:

مهمترین اخبار ایران و جهان:

پر بیننده ترین: