نیوز سیتی!
15 آذر 1401 - 12:36

کمتر از یک‌درصد کشاورزان استان قزوین تحصیلات عالی دارند

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان قزوین گفت: در شرایطی که ۲۶ درصد شاغلان بخش‌های اقتصادی کشور دارای تحصیلات عالی هستند، اما کمتر از یک‌درصد از بهره‌برداران حوزه کشاورزی استان قزوین دارای تحصیلات عالی هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، بابک قرالی امروز در همایش ملی شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی که در سالن جلسات بوستان دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشت: خرده‌مالکیت در زمین‌های زراعی یکی از موانع ورود فناوری به بخش کشاورزی است، یعنی ما باید تصمیم بگیریم که یا خرده‌مالکی را از بین ببریم و یا باید فناوری‌هایمان را با وضعیت خرده‌مالکی در حوزه کشاورزی تطبیق دهیم. برای مثال باید تراکتوری که هزار هکتار زمین را شخم می‌زند را کنار بگذاریم و از تیلرها یا تراکتورهای باغی کوچک استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه وضعیت تحصیلات کشاورزان ما اصلاً خوب نیست، گفت: در حالی که در کشور 4.2 میلیون نفر و در استان قزوین 80 هزار نفر بهره‌بردار حوزه کشاورزی داریم و در شرایطی که 26 درصد شاغلان بخش‌های اقتصادی کشور دارای تحصیلات عالی هستند، اما کمتر از یک‌درصد از بهره‌برداران حوزه کشاورزی استان قزوین دارای تحصیلات عالی هستند. اگر به این اعداد دقت کنیم، می‌توانیم بفهمیم که چه مشکلاتی در بخش کشاورزی داریم و چرا تا امروز کشاورزی ما دانش‌بنیان نشده است.

میزان ورودی اعضای جدید به نظام مهندسی کشاورزی قزوین صفر شد

قرالی با اشاره به وضعیت دانشجویان حوزه کشاورزی اضافه کرد: فقط 12 درصد از دانشجویان دکترای کشور در رشته‌های مرتبط با بخش کشاورزی تحصیل می‌کنند. 1720 نفر عضو در سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان قزوین داریم و میزان ورودی جدید به این سازمان در سال جاری صفر شده و عضویت جدید نداشتیم.

وی با ذکر اینکه جمعیت فارغ‌التحصیلات بخش کشاورزی نقش ناچیزی در بهره‌وری حوزه کشاورزی دارند، ادامه داد: امروز تعداد ورودی‌های رشته کشاورزی در دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین به 75 نفر رسیده، در حالی که یک‌دهه قبل سالانه چند هزار نفر ورودی دانشجوی کشاورزی در همین دانشگاه داشتیم. این نشان می‌دهد که بسیاری از متخصصان حوزه کشاورزی ما از چرخه فعالیت در این حوزه خارج شدند.

میانگین سنی متخصصان کشاورزی استان قزوین بالاست

رئیس مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان با تأکید بر لزوم تغییر در روند دانش‌بنیان شدن کشاورزی گفت: در این حوزه باید شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک‌ و متوسط راه‌اندازی کنیم تا بتوانیم از طریق این شرکت‌ها فارغ‌التحصیلان حوزه کشاورزی را دوباره به چرخه تولید در حوزه کشاورزی بازگردانیم.

قرالی با اشاره به پیر شدن سن متخصصان کشاورزی در استان قزوین افزود: در حال حاضر متوسط سن فارغ‌التحصیلان و مهندسان کشاورزی عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان قزوین بین 35 تا 55 سال است.

وی ادامه داد: به همین دلایل است که سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور تصمیم گرفت که نوع جدیدی از پارک‌های علم و فناوری را ایجاد کند که رویکرد آن فقط توسعه کشاورزی منطقه‌ای باشد؛ چون گفتمان تولید در حوزه کشاورزی با گفتمانی که در حوزه صنعت و پزشکی داریم، متفاوت است.

تدوین سند و نقشه راه تحول در کشاورزی

دبیر همایش ملی شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی هم در این همایش اظهار داشت: با توافق صورت‌گرفته با وزارت جهاد کشاورزی و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نظرات فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی حاضر در این همایش با ذکر نام آنها طی یک نامه رسمی به نهادهای یادشده منعکس می‌شود.

بیژن نظری اضافه کرد: همچنین جمع‌بندی نظرات ارائه‌شده در این همایش به عنوان سند و نقشه راه تحول در حوزه کشاورزی ارائه خواهد شد که علاوه بر ارسال به وزارت جهاد کشاورزی و معاونت فناوری ریاست‌جمهوری برای شرکت‌های حاضر در این همایش ارسال خواهد شد.

نظری یادآور شد: 152 شرکت دانش‌بنیان کشاورزی را در سطح کشور شناسایی کردیم که از این تعداد نمایندگان 58 شرکت دانش‌بنیان امروز در همایش حضور دارند که در حوزه‌هایی مانند اصلاح ارقام گیاهی، مدیریت آب، مکمل‌های غذایی، کنترل آفات، استفاده از پهپادها برای مدیریت هوشمند کشاورزی و به‌کارگیری سایبان‌های توری برای کشت محصولات جالیزی فعالیت دارند.

مصرف آب کشاورزی 4 برابر حد مجاز است

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) با بیان اینکه تولید کشاورزی در کشور با چالش‌های مختلفی روبه‌رو است، گفت: یکی از اصلی‌ترین چالش‌های ما محدودیت منابع آب و خاک است. امروز در حوزه کشاورزی کشور بیش از 4 برابر حد مجاز از منابع آبی استفاده می‌کنیم و به همین دلیل است که بسیاری از دریاچه‌ها، تالاب‌ها، رودخانه‌ها و چشمه خشک شدند که فقط 10 درصد این خشک‌شدن‌ها به دلیل خشک‌سالی و تغییرات اقلیمی است.

نظری اضافه کرد: برای اینکه بتوانیم تولید غذا و اشتغال در بخش کشاورزی را حفظ کنیم و در عین حال از منابع آب، خاک و محیط زیستی کمتر استفاده کنیم، چاره‌ای به غیر از اینکه بهره‌وری کشاورزی را بالا ببریم، نداریم. یعنی اگر به طور مثال امروز از یک‌متر مربع زمین می‌توانیم یک کیلوگرم گندم تولید کنیم، باید این عدد را به 2 کیلوگرم برسانیم.

وی ادامه داد: اگر ما بتوانیم بهره‌وری اقتصادی و شاخص‌های اشتغال و رفاه اجتماعی در بخش کشاورزی را ارتقا دهیم، می‌توانیم پایداری سرزمینی داشته باشیم و کلید رسیدن به این موضوع ایجاد تحول دانش‌بنیان در کشاورزی است. چرا که کشاورزی امروز ما در سطح کلان نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای ما باشد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899344

مهمترین اخبار ایران و جهان: