نیوز سیتی!
18 خرداد 1402 - 15:18

سیل ۱۵۵ میلیارد تومان به راه‌های استان قزوین خسارت زد

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان قزوین از وارد شدن خسارت ۱۵۵ میلیارد تومانی به راه‌ها و ابنیه فنی استان قزوین به خاطر جاری شدن سیل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، جواد حق‌لطفی امروز در نشست با خبرنگاران استان قزوین که در سازمان نظام مهندسی برگزار شد، با بیان اینکه در سال 1401 در مجموع 320 میلیون تردد در راه‌های استان قزوین توسط دوربین‌های ترددشمار ثبت شد، اظهار داشت: این عدد نسبت به مدت مشابه سال قبل 28 درصد افزایش یافته است. در ایام عید نوروز هم 21 میلیون و 480 هزار تردد در سطح راه‌های استان قزوین ثبت شد که نسبت به نوروز سال 1401 حدود 5.5 درصد افزایش ترافیک و تردد در راه‌های استان قزوین داشتیم.

حق‌لطفی از هزینه‌کرد 700 میلیارد تومان اعتبارات عمرانی در حوزه راهداری و حمل‌ونقل استان قزوین طی یک‌سال اخیر خبر داد و افزود: 200 میلیارد تومان از این اعتبارات استانی و 500 میلیارد تومان از این اعتبارات ملی بوده که از طریق سازمان راهداری به ما اختصاص داده شده است. میزان تخصیص اعتبارات ما حدود 85 درصد است.

وی از هزینه‌کرد 78 میلیارد تومان از سهمیه قیر رایگان برای آسفالت جاده‌های استان قزوین در سال گذشته خبر داد و گفت: طی یک‌سال اخیر 16 میلیارد تومان برای بازسازی و بهسازی 17 دستگاه اتوبوس و 44 دستگاه مینی‌بوس‌ بین شهری هزینه کردیم.

حق‌لطفی به اختصاص 755 میلیارد تومان اعتبارات مصوب سفر ریاست‌جمهوری برای اجرای 84 پروژه راهداری و راه‌سازی در استان قزوین اشاره و اضافه کرد: اجرای پروژه‌های مصوب سفر رئیس‌جمهور در حوزه راهداری استان قزوین به طور متوسط 51 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

دبیر کمیسیون ایمنی راه‌های استان قزوین با اشاره به میزان آسفالت جاده‌ها در استان قزوین طی یک‌سال گذشته ادامه داد: تا پایان سال 1401 حدود 162 هزار تن آسفالت در سطح راه‌های شریانی استان قزوین مصرف شد و بخشی از این راه‌ها را لکه‌گیری و روکش کردیم. در ضمن 500 هزار متر مربع آسفالت حفاظتی در استان قزوین اجرا شد.

حق‌لطفی اصلاح شیب شیروانی جاده‌ها را یکی از دغدغه‌های اصلی شورای ترافیک و کمیسیون ایمنی راه‌های استان قزوین دانست و گفت: در همین راستا شیب شیروانی 85 کیلومتر از آزادراه‌ها و محورهای اصلی استان قزوین را اصلاح کردیم.

وی با اشاره به وضعیت اجرای طرح راهداری زمستانی ادامه داد: 295 دستگاه ماشین‌آلات برای حفظ و نگهداری راه‌های استان داریم که در طرح ترافیک زمستان سال گذشته 44 شبانه‌روز عملیاتی داشتیم که 20 هزار تن ماسه و نمک در سطح محورهای جاده‌ای استفاده کردیم و 57 هزار کیلومتر باند هم برف‌روبی در راه‌های استان داشتیم.

حق‌لطفی با بیان اینکه سیل همیشه به راه‌ها و ابنیه فنی استان قزوین در 4 سال اخیر خسارت زده است، تصریح کرد: سیل در 4 سال گذشته بیش از 155 میلیارد تومان به راه‌های استان قزوین خسارت وارد کرده که میزان خسارات در الموت، طارم سفلی و آوج بیش از سایر نواحی بوده است.

ساخت 3 ایستگاه هواشناسی جدید در استان قزوین

مدیرکل هواشناسی استان قزوین هم در این نشست خبری افزایش ایستگاه‌های هواشناسی را مهمترین برنامه کاری نهاد متبوعش دانست و گفت: عمده فعالیتی که در این حوزه در دست اقدام داریم، ساخت ایستگاه تمام‌خودکار در شهر آبگرم است که عملیات اجرایی آن شروع شده که تا چند ماه آینده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

یوسف شیخ‌الملوکی افزود: همچنین دومین ایستگاه تمام‌خودکار را در منطقه باراجین شهر قزوین احداث می‌کنیم، چرا که در این مناطق خلأ آماری داریم. در ضمن سومین ایستگاه هواشناسی در شهر الوند احداث می‌شود که کارهای مقدماتی آن انجام شده است. برای ساخت این 3 ایستگاه 7.5 میلیارد تومان بودجه با ارزش امروز نیاز داریم.

وی با اشاره به وضعیت آلودگی هوا در ماه‌های اخیر تصریح کرد: وقتی مصرف سوخت‌های فسیلی و کانون‌های گردوغبار هوای شهرستان قزوین را آلوده می‌کند، داده‌های خوبی درباره آلودگی هوا نداریم و به همین خاطر نیاز به احداث یک ایستگاه سنجش آلودگی هوای پیشرفته در سطح شهر قزوین داریم.

شیخ‌الملوکی ادامه داد: برای ساخت این ایستگاه سنجش مکاتبات لازم را با سازمان مرکزی انجام دادیم و در صورت تامین اعتبار این ایستگاه شهری را احداث می‌کنیم که این ایستگاه مجهز به سنجنده گردوغبار و سنسور دید افقی خواهد بود که بتوانیم میزان غلظت ذرات پی‌ام 10 و پی‌ام 2.5 را در هوا بسنجیم تا داده‌های بهتر و دقیق‌تری در اختیار کارگروه آلودگی هوا قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در سطح استان 44 ایستگاه هواشناسی داریم، گفت: این ایستگاه‌ها شامل ایستگاه‌های باران‌سنجی، ایستگاه‌های جاده‌ای، ایستگاه‌های سینوپتیک اصلی و تکمیلی هستند.

میزان بارندگی در استان قزوین 45 درصد کاهش یافت

عضو ستاد مدیریت بحران استان قزوین با اشاره به آغاز سومین سال خشک‌سالی در استان قزوین گفت: در استان قزوین تاکنون 160 میلی‌متر بارندگی داشتیم که نسبت به میزان بارندگی نرمال (293 میلی‌متر) 132 میلی‌متر کاهش بارندگی در سال زراعی 1401-1402 داشتیم و چهارمین استان با بالاترین میزان افت بارش هستیم.

شیخ‌الملوکی افزود: 45.2 درصد کاهش بارندگی در سطح استان قزوین نسبت به آمار بلندمدت را شاهد بودیم و در مقایسه با سال آبی قبل هم 17.3 درصد کاهش بارش داشته‌ایم. یعنی سومین خشک‌سالی متوالی ما بدتر از دومین خشک‌سالی است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1271401

مهمترین اخبار ایران و جهان: