نیوز سیتی!
15 مرداد 1401 - 10:07

سازمان همکاری اسلامی خواستار اجرای قطعنامه شورای امنیت درباره کشمیر شد

تهران-ایرنا- سازمان همکاری اسلامی (OIC) در بیانیه ای بار دیگر از جامعه بین المللی خواست اقدامات قاطعانه ای را برای حل مناقشه جامو و کشمیر مطابق با قطعنامه های مربوطه شورای امنیت بکار بندند. این بیانیه واکنش دولت دهلی نو را بدنبال داشت.

به گزارش روز شنبه ایرنا، در بیانیه ای که در تارنمای سازمان همکاری اسلامی منتشر شده آمده است: ۵ آگوست ۲۰۲۲ (۱۴مرداد ۱۴۰۱) سومین سالگرد اقدامات غیرقانونی در منطقه جامو و کشمیر است .

در بخشی از این بیانیه آمده است: اقدامات غیر قانونی نمی تواند وضعیت مورد مناقشه جامو و کشمیر را تغییر دهد یا به حق مشروع مردم کشمیر برای تعیین سرنوشت خود لطمه بزند.

دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی با یادآوری قطعنامه‌های اجلاس اسلامی و شورای وزیران امور خارجه درباره جامو و کشمیر، بر همبستگی سازمان همکاری اسلامی با مردم کشمیر در تحقق حق مسلم آنها در تعیین سرنوشت تاکید می‌کند.

این سازمان خواستار احترام به آزادی‌های اساسی و اصول ابتدایی حقوق بشر و لغو همه اقدامات غیرقانونی و یکجانبه‌ای است که در تاریخ ۵ اوت ۲۰۱۹ یا پس از آن انجام شده است.

دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی بار دیگر از جامعه بین‌المللی درخواست می‌کند تا گام‌ های مشخصی را برای حل و فصل مناقشه جامو و کشمیر بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل بردارد.

واکنش هند به بیانیه سازمان همکاری اسلامی

واکنش هند به بیانیه سازمان همکاری اسلامیواکنش هند به بیانیه سازمان همکاری اسلامیتارنمای ایندین اکسپرس نوشت: هند سازمان همکاری اسلامی را به دلیل تازه ترین بیانیه خود در روز جمعه در مورد جامو و کشمیر مورد انتقاد قرار داد و گفت که «بوی تعصب از آن می آید».

آریندام باغچی (Arindam Bagchi)، سخنگوی وزارت خارجه هند گفت: چنین اظهاراتی تنها نشان می دهد که  سازمان همکاری اسلامی به «دستور کار جمعی از طریق تروریسم دنبال می شود» متعهد است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 539497

دیگران می خوانند:

مهمترین اخبار ایران و جهان:

پر بیننده ترین: