نیوز سیتی!
10 مرداد 1401 - 16:34

احتمال فرونشست زمین در برخی از معابر یزد

رئیس شورای اسلامی شهر یزد گفت: شهروندان در حد امکان از معابر مناطق قدیمی و بافت فرسوده کمتر رفت و آمد کنند.

سیفی گفت: یکی از مهمترین دلایل خسارت ها، میزان بارشی است که اتفاق افتاد، بطور میانگین ۴۰ تا ۶۰ میلی متر بارندگی در طول سال برای یزد پیش بینی شده اما در سیل اخیر به مدت دوساعت، ۸۳ میلی متر بارندگی رخ داد که این حجم بارندگی باعث روان آب‌های زیادی در شهر شد.

رئیس شورای اسلامی شهر گفت: اگرچه در این مرحله سیل بند‌ها مشکلی نداشت و قبل از بارندگی‌های اخیر، بررسی‌های لازم انجام شد، اما به دلیل حجم آب زیادی که از سمت تفت که مربوط به کو‌های اطراف پارک کوهستان و دهکده مقاومت بود با روان آب‌های سطح شهر همراه شد، خسارت و ویرانی‌های قابل توجهی ایجاد نمود. سیفی گفت: بعد از حادثه سیل، استان یزد با کمبود تجهیزات برای آبکشی منازل روبرو شد خوشبختانه وزیر کشور به یزد سفر کردند و برای رسیدگی به مشکلات دستورات لازم را دادند، همچنین استان‌های مختلف از جمله اصفهان، مشهد، تهران و هرمزگان تجهیزات و نیرو برای خدمت رسانی به یزد اعزام کردند.

به گفته او آبکشی منازل رو به اتمام است، همچنین پل‌ها نیز به جز یک پل، مرحله آبکشی آن انجام شده و نیرو‌های شهرداری در حال رسوب زدایی و تمیز کردن پل‌ها هستند.

سیفی گفت: در سطح شهر نیز رسوباتی به همراه سیل وارد یزد شده که نیرو‌های شهرداری در تلاش برای جمع آوری و بازگرداندن شهر به حالت اولیه هستند.

رئیس شورای اسلامی شهر یزد گفت: این سیل علاوه بر آبگرفتگی معابر باعث تخریب بعضی از منازل در مناطق مختلف شهر شده است. خوشبختانه آوار برداری از معابر اصلی آغاز شده و رو به اتمام است.

به گفته او: در خصوص آوار برداری منازل به دلیل خطری که وجود دارد نیاز به بررسی فنی بیشتر دارد و بعد از رفع خطر، آوار برداری منازل انجام خواهد شد.

سیفی گفت: باتوجه به میزان بارشی که انجام شد و میزان نفوذ پذیری که در سطح شهر به دلیل روان آب‌ها اتفاق افتاد در بعضی از نقاط شهر به ویژه مناطق قدیمی و بافت فرسوده، امکان فرونشست معابر وجود دارد به همین دلیل شهروندان در حد امکان از این معابر تا چند روز آینده رفت و آمد نداشته باشند.

فرونشست معابررئیس شورای شهر گفت: در مرحله اول مالکین از وضعیت ساختمان فیلم و عکس تهیه کنند تا مستند سازی شود. سامانه‌ای نیز با همت مدیریت بحران استان ایجاد شده است که متصل به سامانه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یزد است.

به گفته سیفی: شهروندان در این سامانه اطلاعات لازم را ثبت کنند تا کارشناسان ارزیاب مدیریت بحران کارشناسی کنند و در مدت زمان مقرر بعد از تأمین اعتبار، خسارت شهروندان پرداخت شود.

باشگاه خبرنگاران جوانیزدیزد

شناسه خبر: 513058

دیگران می خوانند:

مهمترین اخبار ایران و جهان:

پر بیننده ترین: