نیوز سیتی!
15 مرداد 1401 - 10:14

«تیسیر الجعبری» از تحصیل در رشته حقوق تا فرماندهی جهاد اسلامی در مبارزه با رژیم صهیونیستی

فرمانده‌ی ترور شده از سوی رژیم صهیونیستی پیش از این به جنبش جهاد اسلامی بپیوندد در دانشگاه حقوق خوانده و جنبش‌های دانشجویی را رهبری می‌کرد.

تیسر الجعبوری متولد ۱۸ ژانویه ۱۹۷۲ با نام کامل تیسیر محمود الجباری و نام مستعار وی "ابومحمود" است. او از خانواده‌ای از خانواده‌ای است که در سال ۲۰۱۲ یک شهید دیگر به نام احمد الجعبوری به مقاومت فلسطین هدیه کرده بودند.

براساس گزارش المنار خانه الجعبوری در نوار غزه ساخته شده بود و از زمان کودکی او دائما مورد حمله نظامیان رژیم قرار می‌گرفت. خانه‌ی او بار‌ها مورد تخریب واقع شده بود. از همان سنین نوجوانی او وارد جنبش جهاد اسلامی شد. پس از پایان دوره دبیرستان وارد دانشگاه اسلامی غزه شده و در رشته حقوق اسلامی تحصیل کرد.

در دانشگاه نیز جنبش‌های دانشجویی را رهبری کرده و از مبارزین با اهداف رژیم صهیونیستی بود. براساس گزارش رسانه‌های یمنی الجعبوری در زمان فرماندهی خود در سرایا القدس (شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی) دو بار در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ مورد سوء قصد از سوی صهیونیست‌ها قرار گرفت، اما جان سالم به در برد.

او همچنین چندین بار اسیر شده و آخرین بار درپی توافق اسلو توانست از زندان‌های رژیم صهیونیستی آزاد شود. تیسیر در سال ۲۰۱۹ به عنوان جایگزین شهید بهاء ابوالعطا به عنوان مسئول منطقه شمال در نوار غزه انتخاب شد. وی در جریان نبرد «شمشیر قدس» فرماندهی منطقه شمالی نیرو‌های سرایا القدس را بر عهده گرفت و نقش برجسته و مهمی در آن داشت.

الجعبوری یکی از ناظران ساخت موشک‌های مقاومت بود و بر حمله «کرنت» نظارت داشت که گردان‌های القدس در نبرد «شمشیر قدس» استفاده از آن را در می ۲۰۲۱ آغاز کردند.

سرانجام رژیم صهیونیستی روز گذشته (جمعه) با بمباران یک آپارتمان مسکونی واقع در خیابان الشهدا (غرب غزه) این فرمانده مقاومت را ترور کردند.

باشگاه خبرنگاران جوانبین‌المللخاورمیانه

شناسه خبر: 539527

دیگران می خوانند:

مهمترین اخبار ایران و جهان:

پر بیننده ترین: