نیوز سیتی!
29 آبان 1402 - 22:53

ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی خراسان جنوبی افتتاح شد

ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی خراسان جنوبی با محوریت هنر دست ‌و سنگ با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استان و مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در آیین افتتاحیه نمایشگاه، گفت: این نمایشگاه از 29 آبان تا سوم آذر در قالب 214 غرفه و با حضور 300 صنعتگر میزبان علاقمندان خواهد بود.

هادی شاهوردی از حضور صنعتگرانی از 26 استان کشور در این نمایشگاه خبر داد و افزود: 70 غرفه با حضور 82 صنعتگر به این استان‌ها تعلق دارد‌.

وی ادامه داد: همچنین 82 غرفه با 150 صنعتگر مربوط به خراسان جنوبی، 22 غرفه در اختیار دستگاه‌های اجرایی، 11 غرفه برای معرفی جاذبه‌های گردشگری شهرستان‌ها و 28 غرفه مختص تراش سنگ‌ها در نظر گرفته شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی تصریح کرد: موضوعی که از استان برای کل کشور پایلوت شد اینکه به نمایشگاه‌ها محور داده شده و آن را تخصصی کردیم لذا نمایشگاه استان با محوریت هنر دست و سنگ برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه در این نمایشگاه 70 رشته صنایع دستی به نمایش گذاشته شده است، عنوان کرد:صنعتگران ما نیاز به حمایت دارند و از مسئولان انتظار داریم در زمینه تسهیلات یا هر کمکی که می‌توان به صنعتگران ارائه داد، تلاش کنند تا استان شناخته شود.

شاهوردی تاکید کرد: حدود 300 صنعتگر در این نمایشگاه حضور دارند که به لحاظ محدودیت فضا نتوانستم در خدمت صنعتگران بیشتری باشیم در حالیکه متقاضیان زیادی داریم.

جواد اشرفی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نیز در این مراسم گفت: بهترین نمایشگاه‌هایی که طی دو سال اخیر در استان برگزار شده در حوزه صنایع دستی بوده است و اداره میراث فرهنگی رتبه دوم ارزیابی کشوری را در میان ادارات کشور کسب کرده که ماحصل کار تیمی بوده است.

وی بیان کرد: خراسان‌جنوبی بواسطه تنوع بسیار زیاد صنایع دستی دارای یک روستای جهانی به نام خراشاد و یک روستای ملی در زمینه گوهرسنگ و سنگ‌های قیمتی یعنی روستای خور است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: دو بازارچه صنایع دستی در خور و‌ خراشاد کلنگ زنی شده که برای بازاریابی و فروش این محصولات گران قیمت، زمینه خوبی فراهم شده است.

وی تاکید کرد: کارگروهی در همین محل نمایشگاه برای طرح‌های اولویت‌دار از جنس کارگروه تهسیل فراهم می‌کنیم تا به صورت ‌مستقیم درخواست صنعتگران طرح و پیگیری شود.

اشرفی با بیان اینکه نمایشگاه خراسان‌جنوبی در آینده از نمایشگاه‌های بنام در سطح ملی خواهد بود، تصریح کرد: این نمایشگاه نشانی در حوزه صنایع دستی جمهوری اسلامی خواهد بود تا سهمی در اقتصاد مردمی و ارزش افزوده خوبی در سبد معیشتی مردم ایجاد کند.

انتهای پیام/

 
منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1579352

مهمترین اخبار ایران و جهان: