نیوز سیتی!
31 شهریور 1401 - 22:05

رئیس‌جمهور در نیویورک: آمریکا قهرمان مبارزه با تروریست را ترور کرد/ برخی کشورشان را محل فعالیت تروریست‌ها کرده‌اند

رئیس جمهور با اشاره به جنایات داعش گفت: جوانان برومندی از ایران و کشورهای مختلف به فرماندهی شهید حاج قاسم سلیمانی از جان خود گذشتند تا مردم را از دست داعش نجات دهند و ترور حاج قاسم، یعنی ترور قهرمان مبارزه با تروریست.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت الله رئیسی رئیس جمهور شامگاه امروز در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های بین المللی که دقایقی پیش در نیویورک برگزار شد، درباره مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: سیاست جمهوری اسلامی ایران سیاست نه شرقی و نه غربی است؛ یعنی ما تحت سلطه هیچ قدرتی زندگی سیاسی‌مان و فرآیند امورمان را تنظیم نمی‌کنیم؛ اصل اساسی در سیاست خارجی ما زیر سلطه هیچ قدرتی رفتن است و نه بر دیگران سلطه پیدا کردن است.

آیت الله رییسی با بیان اینکه سیاست خارجی ما تعامل با همه کشورها اعم از کشورهای شرقی و غربی است؛ افزود: برخی ممکن است این برداشت را داشته باشند که ارتباط ما با کشورهای شرقی مانند کشور چین یا روسیه بیشتر است؛ این تعامل به این دلیل است که قبل از این دولت، برداشت این بوده است که توجه دولت به چند کشور خاص در غرب بوده است.

* نگاه دولت نگاه متوازن و متعادل و نگاه به همه کشورها است

* نگاه دولت نگاه متوازن و متعادل و نگاه به همه کشورها است* نگاه دولت نگاه متوازن و متعادل و نگاه به همه کشورها استوی ادامه داد: الان اگر بخواهم نگاه دولت را بگوییم، نگاه دولت نگاه متوازن و متعادل و نگاه به همه کشورها است. هر کشوری که بخواند به جمهوری اسلامی ایران همکاری داشته باشد ما سیاست تعامل و همکاری را با همه کشورها را خواهیم داشت با اولویت کشورهای همسایه ما اولویت سیاست همسایگی را ما حتما دنبال خواهیم کرد.

رئیسی ادامه داد: روش کار ما نشان می دهد که این سیاست را در عمل دنبال می کنیم و اگر کشوری بخواهد با جمهوری اسلامی همکاری داشته باشد حتما ما این زمینه همکاری و مساعدت را به ویژه در حوزه‌های سیاسی تجاری و اقتصادی به صورت فعال دنبال می‌کنیم.

کار مابه صورترییس جمهور اظهار شد: در اولویت سیاست همسایگی را دنبال خواهیم کرد و اگر کشوری بخواهد با جمهوری اسلامی همکاری کند زمینه همکاری را در زمینه سیاسی تجاری و اقتصادی به صورت فعال دنبال می‌کنیم.

* جامعه بشری از استکبار رنج می‌برد

* جامعه بشری از استکبار رنج می‌برد* جامعه بشری از استکبار رنج می‌برداستکبارآیت الله رییسی با بیان اینکه خودبزرگ بینی ناپسند است، اضافه کرد: کسانی که دچار استکبار می‌شوند، اینها نه فقط ظلم به خودشان می‌کنند بلکه ظلم به جوامع می‌کنند. امروز جامعه بشری از استکبار رنج می‌برد.

وی گفت: مردم دنیا از کشورهایی که خود را در جایگاه برتر می‌بینند و یا به خاطر قدرت نظامی‌شان یا به خاطر قدرت پولی شان می‌خواهند به کشورهای دیگر زور بگویند و خودشان را بر کشورها و جوامع دیگر مسلط می‌بینند.

آیت الله رئیسی ادامه داد: آنچه امروز انسان در کره زمین از آن رنج می برد جدای از آفات و امراض که گرفتار می شوند، انسان هایی هستند که دچار نوعی خود بزرگ بینی  و روحیه استکباری هستند این ها نه فقط اسباب نابودی خود بلکه نابودی جوامع را فراهم می کنند و این ها مشکلات جدی ایجاد می کند. آنچه دیروز در سخنان اشاره کردم باید از استکبار پرهیز کرد و جوامع بشری اجازه  ندهند افراد یا حاکمانی که دچار رویحه استکباری شدند به دنبال آن استبداد، استعمار و به بند کشاندن می آید و نباید اجاز داده این اتفاق بیفتاد.

وی درباره سوالی پیرامون مسائل اوکراین هم گفت: ما هر اقدامی بتوانیم برای پایان جنگ در اوکراین انجام می‌دهیم.

وی درباره سوالی پیرامون همکاری نظامی ایران و روسیه افزود: ما قراردادهای متعددی با روسیه داریم، دفاعی، اقتصادی، علمی و فضایی.... و سالهاست این ارتباط با روسیه وجود دارد.

روسیهوی درباره گروه هایی که در سال ۶۰ دست به اقدامات تروریستی در ایران زدند، گفت: این جریان تروریستی۱۷ هزار نفر را به شهادت رساندند و رئیس جمهور، نخست وزیر و امامان جمعه بسیاری از شهرهای ایران و... را ترور کردند. آنها مثل داعشی که امروز دست به جنایت می زند، ۱۷ هزار نفر را ترور کردند. چرا برخی کشور خود را محلی برای ادامه فعالیت این کشورها تبدیل کرده اند.

رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره روابط ایران با امارات گفت: ما بنا را بر ارتباطات حسنه با همسایگان گذاشتیم ولی به آن‌ها اعتراض جدی داریم زیرا حمایت از مردم فلسطین، با عادی سازی روابط با رژیم صهیونسیتی ممکن نیست.

* مردم منطقه با ارتباط کشورهایشان با رژیم صهیونیستی مخالف هستند

* مردم منطقه با ارتباط کشورهایشان با رژیم صهیونیستی مخالف هستند* مردم منطقه با ارتباط کشورهایشان با رژیم صهیونیستی مخالف هستندوی افزود: قطعاً مردم منطقه با ارتباط کشورهایشان با رژیم صهیونیستی مخالف هستند و هرگونه ارتباط با این رژیم، خنجری بر مردم فلسطین است. معتقدیم این دولت‌ها در زمینه عادی سازی روابط با رژیم صهیونسیتی، سخت در اشتباه هستند.

* ترور حاج قاسم، ترور فرمانده قهرمان مبارزه با داعش بود

* ترور حاج قاسم، ترور فرمانده قهرمان مبارزه با داعش بود* ترور حاج قاسم، ترور فرمانده قهرمان مبارزه با داعش بودرئیسی با بیان اینکه من وظیفه خود دانستم تا تصویر حاج قاسم سلیمانی را در مجمع عمومی سازمان ملل بر دست بگیرم، گفت: داعش، عراق و سوریه و بسیاری از کشورها را به آتش کشید ولی جوانان برومندی از ایران، افغانستان و برخی کشورهای منطقه از جان خود گذشتند و داعش را نابود کردند که فرماندهی آن‌ها سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی بود و ترور حاج قاسم، ترور فرمانده قهرمان مبارزه با داعش بود.

وی با اشاره به اعتراف آمریکایی‌ها درباره تشکیل داعش افزود: من در سازمان ملل هم اعلام کردم که ما از طریق حقوقی رسیدگی و محاکمه عاملان و آمران جنایت ترور حاج قاسم را پیگیری می‌کنیم. اگر محاکمه قاتلان حاج قاسم انجام نشود، تضمینی نیست که برای سایر مجاهدان و آزادگان این اتفاق نیافتد.

* اگر حاج قاسم سلیمانی نبود امروز اروپا در آتش تروریست‌ها می‌سوخت

* اگر حاج قاسم سلیمانی نبود امروز اروپا در آتش تروریست‌ها می‌سوخت* اگر حاج قاسم سلیمانی نبود امروز اروپا در آتش تروریست‌ها می‌سوخترئیس‌جمهور تصریح کرد: من چند روز پیش به آقای مکرون گفتم و الان به شما خبرنگاران نیز می‌گویم که اگر حاج قاسم سلیمانی، سپاه قدس و نیروی‌های مقاومت جلوی داعش را نمی‌گرفتند، امروز اروپا در آتش تروریست‌ها می‌سوخت.

* الان توپ در زمین آمریکایی‌ها است و باید تصمیم بگیرند

* الان توپ در زمین آمریکایی‌ها است و باید تصمیم بگیرند* الان توپ در زمین آمریکایی‌ها است و باید تصمیم بگیرندرئیسی در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات هسته ای گفت: ما شرایط اقتصادی خودمان و بازار را بارها اعلام کرده‌ایم  و به برجام یا به نتیجه رسیدن گفت و گو اتکا نکرده و نخواهیم کرد. زیرا اگر سفره مردم و اقتصاد مردم بند به برجام شود مشکلات جدی ایجاد می‌کند.

رئیسی افزود: سیاست دولت ما آن است که ما در مذاکرات شرکت کنیم و از توافق خوب استقبال کنیم اما ارتباط دادن اقتصاد کشور به موضوع برجام مشکلاتی را برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: نسبت به اینکه آمریکایی‌ها چه می‌خواهند انجام دهند در ارتباط با مساله برجام، ادعای دولت جدید این است که ما می‌خواهیم غیر از دولت گذشته باشیم ما توافق را دنبال می‌کنیم ادعای آنها این است که ما می‌خواهیم به برجام برگردیم ادعای آنها این است که که ما دنبال توافق هستیم.

رئیس جمهور ادامه داد: رفتاری که تاکنون شده است رفتاری متفاوت با دولت گذشته نبوده است یعنی در عمل و اجرا ما دیده‌ایم که اتفاقاتی که توقع می‌رفت بیفتد یعنی رفع تحریم‌ها، تاکنون اتفاق نیفتاده است بلکه برخی از موارد جدید به تحریم‌ها افزوده شده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که کشورهای اروپایی و آمریکا اگر مصمم هستند زیرا ما تصمیم‌مان را اعلام کرده‌ایم آنها باید تصمیم بگیرند یعنی الان توپ در زمین آمریکایی‌ها است و باید تصمیم بگیرند اگر می‌خواند نسبت به این توافق پایبند باشند و پایبندشان هم پایبندی جدی است،؛ باید رسما اعلام کنند و در عمل و اقدام نشان بدهند که به این توافق پایبند هستند.   رئیسی بیان کرد: آمریکایی‌ها اگر نسبت به توافق پایبندی نشان بدهند حتما ما یک توافق عادلانه و خوب را که جمهوری اسلامی بتواند از آن انتفاع اقتصادی داشته باشد استقبال می‌کنیم.

وی گفت: با توجه به تجربه‌ای که ما داریم نخست نقض تعهد از ناحیه آمریکایی‌ها، دوم عدم انجام تعهد از ناحیه اروپایی‌ها بوده و باید به ما حق داده شود که در این رابطه ما خواسته‌هایمان را پیگیری کنیم که به صورت اطمینان‌بخش و پایدار انجام بگیرد.

این خبر تکمیل می شود....

منبع: فارس
شناسه خبر: 752208

دیگران می خوانند:

مهمترین اخبار ایران و جهان:

پر بیننده ترین: