نیوز سیتی!
11 مرداد 1401 - 09:07

فعالیت سامانه مونسون در استان بوشهر به پایان رسید

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی استان بوشهر از پایان فعالیت سامانه بارشی مونسون در استان خبر داد

زهرا راستگو با بیان اینکه سامانه مونسون در فصل تابستان در مردادماه فعال می‌شود گفت: هر ساله این سامانه در مردادماه در برخی از نقاط کشور از جمله سیستان و بلوچستان و هرمزگان فعال می‌شود ولی امسال گسترده شدن آن بی‌سابقه بوده است.

او با بیان اینکه رطوبت بالای سامانه مونسون سبب شد نقاط مختلف کشور از جمله استان بوشهر در بر بگیرد گفت: فعالیت سامانه مونسون در سال‌های گذشته در مردادماه به صورت ضعیف، خفیف و محلی بود و به گستردگی امسال در 30 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

راستگو با بیان اینکه پیش‌بینی‌های هواشناسی بر اساس استانداردها یک هفته تا 10 روز انجام می‌شود اعلام کرد که امروز آسمان استان بوشهر نیمه ابری، گاهی وزش باد و در برخی نقاط به خصوص نوار شرقی استان بوشهر عمدتاً در ساعات بعد از ظهر وقوع ناپایداری جوی پیش‌بینی می‌شود.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی استان بوشهر با اشاره به اینکه فعالیت سامانه بارشی مونسون در استان بر اساس بررسی نقشه‌های هواشناسی به پایان می‌رسد  عنوان کرد که بر اساس پیش‌بینی‌ها دور از انتظار نیست که بارش پراکنده باران در اواخر هفته در برخی نقاط استان بوشهر به‌صورت محلی وجود داشته باشد.

راستگو رطوبت مونسون در تابستان امسال را بسیار قوی‌تر از سال‌های قبل دانست و بیان کرد که به سبب رطوبت بالای سامانه مونسون، امسال این سامانه مناطق شرقی، شمالی، البرز و جنوبی تحت تأثیر قرار داد و سبب بارش‌های باران با حجم گسترده و جاری شدن سیل در برخی نقاط شد.

او به میزان بارش باران در استان بوشهر پرداخت و گفت: از ابتدای بارش باران تاکنون بیشترین بارش باران در شهرستان دشتستان ثبت و 90 میلیمتر در شهر برازجان گزارش شده است.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی استان بوشهر، بارش باران در لاور شرقی شهرستان دشتی به میزان 88.5 میلیمتر را بیشترین بارش باران بعد از دشتستان دانست و عنوان کرد که در دیگر نقاط شهرستان‌های تنگستان، دشتستان و دشتی بارش بالا 50 میلیمتر ثبت شده است.

باشگاه خبرنگاران جوانبوشهربوشهر

شناسه خبر: 516836

دیگران می خوانند:

مهمترین اخبار ایران و جهان:

پر بیننده ترین: