نیوز سیتی!
15 مرداد 1401 - 13:21

واکسیناسیون بیش از ۵.۴ میلیون دام توسط اکیپ‌های دامپزشکی استان همدان

مدیرکل دامپزشکی استان همدان از کاهش۴۵درصدی کانون بیماری‌های دامی در چهار ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

محمودرضا رسولی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۵.۴ میلیون دام توسط اکیپ‌های دامپزشکی استان همدان علیه بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و حیوان در سطح دامداری‌های روستایی و واحد‌های صنعتی و مناطق عشایری تحت عنوان واکسیناسیون آبله، شاربن، طاعون، نشخوارکنندگان کوچک، تب برفکی، بروسلوز (تب مالت)، هاری و. قرار گرفته است.

او گفت: در سال گذشته با تجهیز و سازماندهی و اعزام هفت اکیپ دامپزشکی استان همدان به مناطق عشایری جنوب کشور (استان‌های لرستان، ایلام، خوزستان و کرمانشاه) افزون بر یک میلیون و دویست هزار نوبت، دام‌های عشایر همدان در مناطق قشلاقی تحت پوشش واکسیناسیون رایگان قرار گرفتند تا در فصل گرمسیر (ییلاق) وقتی به همدان کوچ می‌کنند سالم باشند و به صنعت دام استان خسارت، بهداشتی و اقتصادی وارد نشود.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت: در حال حاضر از امنیت بهداشتی و غذایی خوبی دراستان برخوردار هستیم.

رسولی گفت: باتوجه به شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سالیان گذشته درسطح کشور، خوشبختانه با تلاش همکاران پرتلاش دامپزشکی استان همدان و نیز ۵۰ اقدام تخصصی پیشگیرانه از وجود کانون‌های آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان همدان مشاهده و گزارش نشده است.

او گفت: در راستای پیشگیری از تب هموراژیککریمه کنگو و لمپی اسکین، بیش از ۲۳۰ هزارمترمربع جایگاه دام و بیش از تعداد۵۰ هزار راس دام سبک و سنگین تحت پوشش سمپاشی قرارگرفته است و هیچ بیماری جدی درحوزه دام در سطح استان استان مشاهده یا گزارش نشده است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۹۶ هزار راس دام سبک و سنگین در کشتارگاه‌های این استان ذبح و مورد نظارت شرعی و بهداشتی قرارگرفته اند.

رسولی در ادامه گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون درپنج کشتارگاه صنعتی طیور استان بیش از ۹ میلیون قطعه طیور ذبح و مورد نظارت شرعی و بهداشتی قرار گرفته (تولید بیش از ۱۸ هزارتن گوشت مرغ) که از این تعداد حدود۱۷۶ تن به دلیل غیرقابل مصرف بودن، از چرخه مصرف خارج و معدوم سازی شده است.

او با تشریح میزان تست سل و بروسلوز در سطح استان همدان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۹ هزار راس دام سنگین خون گیری انجام شده و در راستای مبارزه با سل گاوی، بیش از ۱۰ هزار راس دام تحت تست توبرکولین قرار گرفته است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت: این اداره کل سالیانه افزون بر هزار شیرخام جهت آزمایش از واحد‌های جمع آوری شیر، مراکز عرضه لبنیات سنتی و گاو داری‌های صنعتی سطح استان اخذ و از نظر سلامت، کیفیت و تقلبات شیر بیش از ۱۰هزار آزمایش بر روی نمونه‌ها انجام می‌گیرد.

باشگاه خبرنگاران جوانهمدانهمدان

شناسه خبر: 541165

دیگران می خوانند:

مهمترین اخبار ایران و جهان:

پر بیننده ترین: