نیوز سیتی!
15 آذر 1401 - 12:56

معرفی کتاب|داستان زندگی یک معلم خلاق در «خانه‌ای برای همه»

نویسنده کتاب «خانه‌ای برای همه» با اشاره به اهمیت فعالیت‌های راوی این کتاب گفت: نگاه راوی به مباحث تربیتی و سبک زندگی ایرانی برای مخاطب این اثر جالب است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، کتاب «خانه‌ای برای همه»، نوشته مرضیه ذاکری، از جمله آثار تازه‌منتشر شده از سوی انتشارات راه یار است که با هدف نشان دادن سبک زندگی ایرانی اسلامی در یک الگوی امروزی نوشته شده است. 

کتاب حاضر داستان زندگی منصوره مقدسیان که به فعالیت‌های فرهنگی روی می‌آورد و همین امر جذابیت داستان زندگی او را بیشتر می‌کند؛ فعالیت‌هایی که کم‌کم روی زندگی اطرافیان، همسایه‌ها و حتی گاه غریبه‌ها نیز تأثیرگذار می‌شود. 

ذاکری، نویسنده این کتاب، در گفت‌وگو با تسنیم، ضمن اشاره به انتشار این اثر درباره ویژگی‌های راوی کتاب «خانه‌ای برای همه» گفت: این کتاب روایتگر زندگی زنی است که نگاه او به مباحث تربیتی و سبک زندگی جالب و حائز اهمیت است. او با وجود اینکه هفت فرزند دارد، تا کلاس ششم تحصیل کرده و بعد از آن، به دلیل علاقه شدید به مطالعه، کتاب در زندگی‌اش نقش پررنگی دارد. 

وی با بیان اینکه راوی کتاب از زمانه خود جلو بوده است، ادامه داد: در آن دورانی که خیلی از علما و اندیشمندان فقط در خانه خود کتابخانه داشتند، خانم مقدسیان کتابخانه مخصوص خود را در خانه داشت. او همواره اهل مطالعه بود؛ چه در زمان آشپزی، چه در زمان استراحت و ... همواره پای ثابت مطالعه بود. 

کتاب , انتشارات راه یار ,

این نویسنده با بیان اینکه سبک زندگی خانم مقدسیان روی اطرافیانش تأثیرگذار بود، اضافه کرد: به بهانه‌های مختلف، برنامه‌های متعدد فرهنگی برای اهالی محل و دیگر زنان برگزار می‌کرد و تلاش داشت از این طریق، به لحاظ فکری راهنما و کارآفرین باشد. به عنوان مثال، روزهای سه‌شنبه در منزل خود مجلس روضه برپا می‌کرد، اما این جلسات به همین‌جا ختم نمی‌شد، زنانی که در این مجالس شرکت می‌کردند، بعد از اتمام جلسه دور هم جمع می‌شدند و مهارتی را آموزش می‌دیدند. او حتی این نگاه را نسبت به کسانی که در منزلش کار می‌کردند نیز داشت و تلاش داشت از این طریق مهارتی را به آنها آموزش دهد تا در آینده به کمک آنها بیاید و بتوانند زندگی خود را از این طریق اداره کنند. 

ذاکری با بیان اینکه نگاه فرهنگی در تمام بخش‌های زندگی راوی کتاب «خانه‌ای برای همه» دیده می‌شود، یادآور شد: او برای آموزش در این مسیر از روش‌های جدید مانند تئاتر نیز بهره می‌برد. بخشی از فعالیت‌های فرهنگی راوی مربوط به سنت‌شکنی‌ در مورد مسائلی است که به اشتباه وارد آیین‌ها شده است. او در واقع آغازگر نوآوری‌هایی است که در ادامه در جهت روشن شدن مسائل مختلف به اطرافیانش کمک می‌کند.  

در معرفی این کتاب آمده است: داستان خانه خانم منصوره مقدسیان در این کتاب، از این دست خانه هاست که خانه‌اش شده «خانه ای برای همه». مادر هم در این خانه، مادری برای همه است؛ مادری فراگیر و دلسوز که اگر پول هم نمی‌داشت، بی‌اعتنا نبودنش به دیگران، بالاخره جوری خودش را نمایان می‌کرد. اصلاً «مادری» الگوی خوبی است برای رهبری اجتماعی در محله یا فامیل یا حتی جامعه بزرگ.

خانم منصوره مقدسیان در ظاهر کار خیلی خاصی نمی‌کند؛ اما ظرافت‌های درک او از دیگران، باعث شده ظرفیت آدم‌ها را خوب بشناسد و متناسب با هرکدام جوری دستگیری کند. اینها به این معنی نیست که کار او نمونه‌ای بی نقص است و مو لای درز کارش نمی‌رود، نه. اینها به این معناست که چقدر وقتی مادری بخواهد مادری کند، می‌تواند رهبری اجتماعی بکند و پیوندهای اجتماعی را تقویت کند و چقدر از این دست مادرها دوروبرمان داریم و قدر نمی‌دانیم که همین نمونه‌ها، اکسیری هستند برای دنیای تنها شده و آدم‌های بی کس وکار شده این جهان مدرن. «خانه‌ای برای همه» حاصل روایت فرزندان، نوه‌ها، شاگردان، آشنایان و همسایه‌های منصوره مقدسیان است.

انتشارات راه یار کتاب «خانه‌ای برای همه» را در 216 صفحه و در شمارگان هزار نسخه به قیمت 65 هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است. 

انتهای پیام/

*

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899369

مهمترین اخبار ایران و جهان: