نیوز سیتی!
15 مرداد 1401 - 09:22

سیل شایعات در سیل روزهای اخیر ایران

همزمان با وقوع سیل در برخی شهرهای کشورمان، سیل اخبار و شایعات هم در فضای مجازی به پا شد.

از شایعه تا واقعیت: بارش‌های سیل آسای اخیر کشورمان طی روزهای گذشته متاسفانه باعث جان باختن ده ها نفر از هموطنانمان شد. همزمان باوقوع این سیلاب‌ها، سیلی از شایعات و اخبار نادرست نیز در فضای مجازی رسانه‌ای و حتی فضای رسانه‌ای کشورمان منتشر شد.

در ادامه نگاهی به این شایعات می‌اندازیم:

* دروغ تدفین ۲۰۰ نفر در سیل امامزاده داود

* دروغ تدفین ۲۰۰ نفر در سیل امامزاده داود* دروغ تدفین ۲۰۰ نفر در سیل امامزاده داودروزنامه شرق چهارشنبه  ۱۲ مرداد گزارشی با عنوان «اینجا زمانی آباد» بود منتشر کرد، گزارشی که در آن ادعا شده بود بوی تعفن کل فضای محله امامزاده داود را گرفته و ۲۰۰ نفر در زیر گل و لای مدفون هستند. این گزارش بلافاصله با استفبال بسیاری از رسانه‌های معاند از جمله بی بی سی فارسی روبرو شد.

منصوری  استاندار تهران و مرتضی مرادی‌پور، معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر این شایعه را تکذیب کردند.

* ماجرای برخورد استاندار تهران با یک شهروند سیل‎زده در روزهای گذشته فیلمی در شبکه‌های اجتماعی با عنوان برخورد نامناسب محسن منصوری استاندار تهران با یک  سیل‎زده در منطقه دماوند، با عنوان «برخورد استاندار تهران با یک شهروند» منتشر شد.

* ماجرای برخورد استاندار تهران با یک شهروند سیل‎زده* ماجرای برخورد استاندار تهران با یک شهروند سیل‎زدهاما واقعیت این است که فرد مذکور محمود اشتیاقی عضو شورای وسکاره است که در فیلم زیر ماجرای فیلمی که می‌گوید تقطیع شده را هم توضیح می‌دهد:

*  دروغ پردازی من و تو فیلم با انتشار فیلم ۳ سال پیش

*  دروغ پردازی من و تو فیلم با انتشار فیلم ۳ سال پیش*  دروغ پردازی من و تو فیلم با انتشار فیلم ۳ سال پیشمن و تو هم از سیل سوءاستفاده کرد و این بار مدعی شد که یک دختر اهل پلدختر پس از سیل اخیر شهرشان از نبود مسئولان گلایه کرده و خواستار حضور استاندار شده اما بررسی ها نشان می دهد که اصلا در هفته های اخیر پلدختر سیل نیامده و این فیلم مربوطه  به یکی دو روز پس از وقوع سیل ویرانگر ۱۳۹۸ در شهر پلدختر است.

* تصاویر نامربوط با چاشنی خود تحقیری

* تصاویر نامربوط با چاشنی خود تحقیری* تصاویر نامربوط با چاشنی خود تحقیریوقتی بی‌خردی شهروندان عمانی در فضای مجازی به نام جوانان استان فارس تمام شد!

روزهای گذشته فیلمی در فضای مجازی پخش شد که بی‌مبالاتی چند نفر در مواجهه با سیل را نشان می‌داد.عده‌ای این فیلم را به سیل در استان فارس نسبت دادند اما بررسی ها نشان داد که این فیلم مربوط به کشور عمان است.

* تیتر یک روزنامه داخلی با عکس سیل ۱۲ سال پیش عربستان

* تیتر یک روزنامه داخلی با عکس سیل ۱۲ سال پیش عربستان* تیتر یک روزنامه داخلی با عکس سیل ۱۲ سال پیش عربستانیکی از روزنامه های کشور نیز در صفحه یک خود از سیل رودبال فارس، تصویری را منتشر کرد که مربوط به سیل جده در سال ۲۰۰۹ بود.

* انتساب فیلم قدیمی به سیل چادگان

* انتساب فیلم قدیمی به سیل چادگان* انتساب فیلم قدیمی به سیل چادگانیکی دیگر از شایعاتی که در طول وقوع سیل در ایران منتشر شد، فیلمی از غرق شدن گوسفندان در چادگان اصفهان بود و این درحالی است که بررسی‌های بیشتر نشان داد، چنین فیلمی در سال گذشته منتشر شده بود.

* تصویر سیل ۳سال پیش شیراز به زاهدان

* تصویر سیل ۳سال پیش شیراز به زاهدان* تصویر سیل ۳سال پیش شیراز به زاهدانانتساب تصاویر نامربوط و بعضاً اطلاعات اشتباه یکی دیگر از معضلات درفضای مجازی است. به عنوان مثال فیلمی که عنوان سیستان و بلوچستان منتشر شده برای سیل ۳ سال پیش شیراز است.

انتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 539210

دیگران می خوانند:

مهمترین اخبار ایران و جهان:

پر بیننده ترین: